Prasklo vám doma topení a odtéká z něj špinavá tekutina? Pak se jí raději nedotýkejte, protože může obsahovat toxickou nemrznoucí směs. Postupujte krok za krokem obezřetně, ale rychle.

Odešlete ostatní členy domácnosti do města na nákup

Máte doma více členů domácnosti, například manželku se dvěma malými dětmi nebo babičku, která vám děti hlídá, když jste v práci? Pak je v případě prasklého radiátoru a odtékající vody z topného systému raději pošlete někam na nákup nebo na výlet, třeba do ZOO. Ujistíte se tím, že nikdo z nich nebude pobíhat v blízkosti kontaminované podlahové krytiny a nebude potřísněný tekutinou s nemrznoucí směsí, která je prudce jedovatá. Jedná se o etylenglykol a možná někteří z vás znají již z doby socialismu pověstný Fridex, který má na etiketě lebku se zkříženými hnáty.

topný systém

A máte-li v domě nějaká volně pobíhající zvířata (kočky, psy), zajistěte, aby se nedostala k tekutině s etylenglykolem, bylo by to pro ně smrtící.

Nezouvejte se a naopak se obujte

Až budete likvidovat následky prasklého topení, tedy zejména špinavou tekutinu na podlaze, nechoďte tu naboso. Nevyzouvejte se z papučí a nesundávejte ponožky v domnění, že se vám tu bude lépe zvládat pracovat s hadrem a kbelíkem. Naopak se obujte do gumovek a navlékněte gumové rukavice, protože jedovatý etylenglykol se vstřebává i pokožkou.

ventil topení

Vypusťte vodu ze systému a zavolejte instalatéry

Jakmile máte odstraněné kontaminované předměty a jste v bytě sám, v poklidu zavolejte instalatéry nonstop. Ti vám zřejmě doporučí vypustit vodu ze systému a je-li zimní topné období, bude to považováno za havarijní stav a instalatéři k vám pak přijedou zhruba do hodiny. V letním období tato závada může počkat, na výměnu vadného topného tělesa je v létě vždy dostatek času a s instalatérem si domluvíte termín na běžnou pracovní dobu, kdy to vyhovuje oběma stranám.

Profile Picture for