Kovářské práce patří k vyhledávaným činnostem, které se zabývají výrobou unikátních předmětů uměleckého rázu. Zhotovit kovanou mříž, zábradlí či kovanou bránu vyžaduje značnou dávku síly, obratnosti, manuální zručnosti i nápaditosti. Kováři patřili odjakživa k řemeslníkům, kteří si doslova hráli s ocelovým materiálem, přetvářeli jej do mnoha podob a vtiskli jim duši, a kovář se také stal hlavním hrdinou filmové pohádky z počátku osmdesátých let minulého století.

výroba podkov

Kovaná brána cena je položka, která bude zajímat každého, kdo vyhledává výrobu uměleckých předmětů užitné hodnoty na vlastní zahradě. Je to jedno z nejzajímavějších estetických řešení oplocení, navíc podepřeno vědomím, že každý kus je unikát, každý ocelový plát je originál. Jaké jsou další vlastnosti výrobků z kovářské dílny?

Hodí se k přírodním materiálům – kované výrobky velmi dobře doplňuje přírodní kámen (nikoli umělý), dřevo (masivní, nikoli dřevotříska), živé rostliny (dřeviny a kvetoucí druhy) a v některých případech i křemičité sklo. Výborně se hodí zejména k rustikálnímu stylu, který napodobuje venkovská stavení a příbytky z doby osmnáctého století.

kovářská práce

Jsou velmi pevné a odolné – kované výrobky poměrně dobře odolávají korozi, i když se vysloveně nejedná o nerezový materiál. Je celkem pravděpodobné, že vás tyto umělecké skvosty přežijí. A pevnost kovaných mříží je vlastnost, o níž se není nutné dopodrobna rozepisovat, neboť je známa každému z vás.

Jsou nadčasové – nadčasovost je typickou vlastností kovaných výrobků, což také prokazují mnohé z nich, zhotovené ve středověku. Mnohé muže oslovují kované dveřní zámky, petlice, zárubně, kování, dílenské stoly, židle, komody, truhlice, ruční nářadí, ale i některé hračky a dekorativní předměty do interiéru i na zahradu. Kovářská práce je tedy velmi rozmanitá a jeto řemeslo, které nestárne.

Profile Picture for