Topenář z Ostravy Rychle.eu je schopen instalovat i podlahové vytápění, a uvažujete-li o něm, ale nemáte o tomto řešení mnoho infor mací, mohly by vám být nápomocné následující řádky. Jaké výhody skýtá uzavřený topný okruh pod podlahovou krytinou, a proč mu dát přednost před nástěnnými radiátory?

podlahové topení

Radiátor je vidět – co naplat, každý radiátor je kus plechu na zdi, a není to zrovna umělecký předmět, kterým se pochlubíte ostatním. Není to obraz od Rembrandta ani plastika od Rudolfa Březy. Radiátor se snažíme spíše zakrýt záclonou, botníkem, dřevěným obkladem, přitom si tím snižujeme jeho výkon. Podlahové topení je samozřejmě ukryto pod kobercem nebo dlažbou, a o jeho existenci prakticky nevíte.

regulátor topení

Radiátor vyhřívá hlavně strop – fyzikální zákony platí pro každý byt, a v případě vytápění místností radiátory je tu jedno zásadní pravidlo, jemuž se nevyhnete – teplý vzduch stoupá vzhůru a chladný se udrží u země. Jestliže tedy zatopíte a rozehřejete klasický plochý radiátor, díky jeho svislé poloze se bude teplý vzduch udržovat hlavně u stropu, a teprve odtud bude dál prohřívat zbytek místnosti. Budete pak mít studené nohy, ovšem rozpálený obličej. Tím pádem vás to bude svádět topit víc, přitom velmi teplý vzduch u stropu k ničemu nevyužijete, takže to bude docela neefektivní způsob zajištění tepla v domě.

Naboso i v zimě – některým lidem vysloveně vadí teplé ponožky a domácí papuče, nejraději by tu chodili bosí, nebo alespoň v tenkých ponožkách, což je také ten nejpřirozenější způsob pohybu v obytném prostoru. Podlahové topení vám to umožní každý den, teplo na bosé nohy je nesmírně příjemné a svým způsobem to konkuruje reflexologii, tedy masážním technikám na reflexních bodech chodidel. Příjemné je to hlavně ráno nebo v noci, kdy vstáváte a pospícháte na toaletu a do koupelny ještě v pyžamu, a nemusíte se kvůli tomu obouvat, prostě si jen vykročíte z postele přímo bosou nohou rovnou za nosem.

5/5 - (2 votes)
Profile Picture for