Rozhodli jste se, že prodáte městský byt a nastěhujete se natrvalo do rekreační chaty? Pokud se vám podaří ji důkladně zateplit a mít zde k dispozici krb či krbová kamna s výměníkem, pak vám gratulujeme, protože topit dřevem je v současné době nejúspornější způsob vytápění, a zároveň dřevo voní a je s ním příjemná práce. Trocha fyzické námahy s přípravou palivového dříví a s přikládáním dřeva do krbu vám spíše prospěje, a hřát vás bude i dobrý pocit, že zbytečně neplýtváte penězi, což jsou častokrát případy právě bydlení v bytovém domě.

chata v zimě

Podlahové topení jako bonus

Jestliže uvažujete o ústředním topení s výměníkem, pak byste mohli namísto klasického radiátoru dát přednost podlahovému vytápění. Vedou nás k tomu některé známé důvody, a rádi bychom vám je zde připomněli:

pobyt na chatě

Teplo v celém obytném prostoru – když začnete topit radiátorem, v místnosti bude teplo hlavně u stropu, ale u podlahy bude chladněji. Kvůli tomu pak zbytečně spálíte více dřeva, abyste si ohřáli i chodidla, ale chodit v místnosti naboso, to vás i přesto zřejmě ani nenapadne, přitom bosonohá chůze je tak zdravá! Jestliže ale budete topit topením v podlaze, teplo se rovnoměrně rozšíří do všech koutů obytného prostředí, a samozřejmě se tu můžete vyzout z pantoflí či bačkor, svléknout ponožky či silonové punčochy, a užívat si přirozeného pohybu bosýma nohama.

Chodidla jako brána do duše – zřejmě to nevíte nebo si to plně neuvědomujete, ale na chodidlech máme citlivé nervové body, které jsou vyústěním všech tělesných orgánů, proto jsou tak účinné reflexní masáže, a mnoho léčitelů jimi léčí řadu chorob. Teplo na chodidla k léčebné terapii také přispívá, stejně jako masáže, a vy pak díky folii podlahového topení máte doma samoléčebný proces, který si v zimě můžete dopřát den co den. A připojíte-li k tomu častější pobyt venku v přírodě (v teplém období roku) naboso, což ještě můžete zpestřit barefoot chodníčkem, máte k dispozici možná i víc benefitů, než kdybyste jezdili každý rok do lázní.

Profile Picture for