Není pochyb o tom, že hypotéky bez registru patří dlouhodobě k těm nejoblíbenějším. Díky nim mohou vlastní bydlení získat i lidé, kteří mají záznam v rejstříku dlužníků, ať už vlastní vinou či nikoliv. A to je pro ně rozhodně výhodné.

Problém je však v tom, že ostatními poskytovateli, především bankami, jsou tito považováni za rizikové klienty. Je tedy jasné, že si poskytovatelé tohoto typu hypotéky musí zajistit, aby své peníze dostali zpět. K tomu používají hned několik legálních nástrojů.

splácení hypotéky

Tím prvním jsou penále za pozdní splacení. Jednoduše řečeno, pokud se opozdíte se splátkou, budete muset zaplatit spolu s ní i částku v určité výši jako pokutu za to, že jste nestihli řádný termín. Toto opatření slouží jako incentiva k tomu, aby se lidé se splátkami neopožďovali. Je však jasné, že u těch, kteří zkrátka peníze nemají, případně neplatí dlouhodobě, fungovat nebude.

Proti dlouhodobým neplatičům pak slouží stále se zvyšující úroky. Pokud nebudete platit, bude výsledná částka stále narůstat, a to čím dál rychlejším tempem. Ve velmi krátké době se tak může více než zdvojnásobit, a to rozhodně nikdo nechce.

prudký nárůst úroků

Dobrá, ale jak nakonec z dlužníka ty peníze dostaneme, když odmítne zaplatit? Dalším krokem bývá exekuční příkaz. Při něm se zabaví věci v hodnotě dlužné částky, které budou následně prodány v aukci a výtěžek použit na splacení dluhu. Bohužel je to také opatření, které někteří poskytovatelé zneužívají.

Asi není třeba říkat, že tento systém, byť funkční, není ani zdaleka dokonalý. Například lidé, kteří oficiálně nevlastní žádný majetek, jsou v podstatě nedotknutelní. Jistě, mohou jít na nějaký čas do vězení, avšak to většinu z nich příliš netrápí. Nehledě na to, že při rychlosti našich soudů bude trvat velmi dlouho, než bude trest skutečně vykonán.

Přesto jsou to bohužel jediné možnosti, které v dnešní době poskytovatelé vůči nespolehlivým dlužníkům ze zákona mají. Zda se na situaci něco změní, je pak otázkou budoucnosti.

Profile Picture for